Ještě zůstaneme u tématu oken a tentokrát si povíme něco víc o střešních oknech, a proč je vlastně potřebujete ve svém plánovaném rodinném domku. Střešní okna dopřávají prostoru v domě prosvětlení a proniknutí přirozeného světla do domu.
Další důležitou součástí výběru oken pro váš plánovaný rodinný dům je typ zasklení oken. Zasklení oken zásadně ovlivňuje tepelněizolační a akustické vlastnosti oken. Jaký je tedy hlavní rozdíl mezi dvojsklem a trojsklem? Na tomto výběru je opravdu třeba dát si záležet, protože výrazně ovlivňuje například únik tepla z domu. Výběr trojskel pro vás není jednoznačná výhra, záleží také na výběru připojovací spáry a zateplení kolem oken.
Dnešním tématem budou vhodná okna pro novostavbu vašeho rodinného domu. Máte na výběr z více druhů a těmi jsou okna plastová, dřevěná, hliníková nebo dřevohliníková.
Dalším slibovaným tématem, kterému se budeme tentokrát věnovat, je rekuperace tepla v rodinných domcích. U rekuperace tepla se jedná o rovnotlaké větrání pomocí rekuperační jednotky. Takové větrání domů se nejčastěji využívá v nízkoenergetických nebo v pasivních domech. Rekuperaci se nejlépe daří ve zděných domech nebo dřevostavbách, protože mají těsná opláštění a nedochází tak k úniku tepla.
V aktuálním článku se budeme věnovat obnovitelným zdrojům a mezi ně rozhodně můžeme zařadit fotovoltaiku. Jak vlastně funguje a k čemu se používá? Nejvýstižněji by se fotovoltaika dala popsat jako alternativní zdroj energie, který šetří životní prostředí. Budou investoři tuto solární energii využívat čím dál tím víc?
V naší sérii o hlavním zdroji tepla rodinných domů jsme si vyjmenovali již pěknou řádku způsobů vytápění. Jedno z nejoblíbenějších a nejvíc využívaných způsobů topení je tepelné čerpadlo. Tato alternativa investory láká čím dál tím více, hlavně díky nízkým provozním nákladům a také díky tomu, že 75 % tepelné energie čerpá z okolního prostředí a pouze 25 % z elektrické sítě.
Mezi další nejvyužívanější způsoby vytápění rodinného domu je topení kondenzačním plynovým kotlem. Kondenzační plynový kotel využívá již dle svého názvu principu kondenzace. Během spalování plynu dochází ke spalinám, jejichž součástí je vodní pára. Tato pára v klasickém plynovém kotli odchází komínem, ale plynový kondenzační kotel ji ještě dokáže plně využít.
Letní série o vytápění rodinných domů pokračuje s tématem podlahového vytápění a jeho výhodami a nevýhodami. Podlahové vytápění patří mezi nejmodernější a nejoblíbenější způsob topení rodinných domů. Využívá se zejména v novostavbách a při rekonstrukcích domů. Vytápění v podlaze se řadí k nízkoteplotním druhům topení, proto je většinou součástí nízkoenergetických domků.
Je tu další část série o vytápění rodinných domů. Dnešním tématem bude vytápění domu dřevěnými peletami. Jak by se tedy daly v pár slovech vystihnout dřevěné pelety? Dřevěné pelety se vyrábí procesem lisování z odpadu při zpracování běžného dřeva. Jejich využívání je mnohem výhodnější než topení plynem nebo elektřinou a také šetří životní prostředí.
Zaměříme se na další velice podstatný bod při stavbě rodinného domu. Ráda bych vám představila novou sérii, která se bude zabývat výběrem správného zdroje energie pro vytápění domu. Máme spoustu možností vytápění, a to například kotli, tepelnými čerpadly, podlahovým vytápěním. V tomto článku přichází na řadu vytápění domu uhlím.
Znáte pravé výhody, proč je dobré si udělat zateplení domu? Vyplatí se finančně správné provedení izolace? Rozhodně ano! Při správném provedení znatelně ušetříte a také dojde k úsporám energií.
Když se rozhodnete stavět dům, prioritní otázkou je, jestli si chcete vybrat generálního dodavatele, který Vám postaví dům kompletně na klíč nebo zvolíte stavbu na části neboli subdodavatelsky. Každý z těchto způsobů má své výhody, ale také komplikace, které je podstatné mít na mysli při realizaci Vašeho vysněného domu.
Dalším důležitým tématem v sérii Jak se vejít do rozpočtu je výběr střechy k výstavbě vašeho vysněného domu. Správná volba střechy je klíčová a díky trvanlivosti moderních materiálů se jedná o rozhodnutí na celý život.
V rámci série Jak se vejít do rozpočtu se dneska podíváme na konstrukci rodinného domu. Již jste se rozhodli, jestli se bude jednat o zděný dům nebo dřevostavbu? Zjišťovala jsem tento mezník za Vás u našich investorů rodinných domů v České republice.
Plánujete si splnit váš sen a začít stavět dům podle Vašich představ a přesných parametrů na míru? Moc ráda vás postupně zasvětím do procesu stavby od samého počátku až po finální úpravy vašeho nového domova. Dnešním tématem je jeden z prvních parametrů, který vytyčí počáteční cenovou kalkulaci, podlahová plocha domu.
V rámci naší práce denně komunikujeme se společnostmi působícími napříč stavebním segmentem. A to od Investorů a společností které se podílejí na plánování staveb, po společnosti, které stavby realizují anebo pro jejich realizaci vyrábí jakýkoli stavební materiál či vybavení budov. Měsíčně strávíme přímou komunikací v průměru 3600 hodin.
Ochrana životního prostředí je v mnoha oborech velmi diskutovaným tématem poslední doby, stavebnictví nevyjímaje. Výroba stavebních materiálů, jejich doprava a použití na stavbách může samozřejmě také být zásahem do životního prostředí. Stále ale přibývá společností, jež se rozhodly přijmout normu ČSN EN ISO 14001:2016, která je platná od března roku 2016 a jejímž cílem je prokázání dobrých environmentálních zájmů při řízení činností společnosti. Mezi běžná environmentální opatření patří omezení hlučnosti a prašnosti, modernizace vozového parku a techniky používané ve výrobě, ale i recyklace zbytků při výrobě stavebních materiálů nebo snižování spotřeby energie. Praha v současné chvíli využívá zčásti lodní dopravy, a tím ulehčuje nejen kamionové dopravě v rámci města, ale i životnímu prostředí. (zdroj: CEEC Research)
Praha 6.1.2020 - Developeři očekávají v roce 2020 růst cen bytů v Praze, a to o 4,7 % v centru Prahy a o 3,7 % mimo centrum. Na okrajích Prahy poté předpokládají růst cen o 2,7 %. V oblastech přilehlých Praze to bude o 3,2 %. Sami developeři plánují zvyšovat ceny svých nemovitostí o 2,4 % v roce 2020 a o dalších 1,9 % v roce 2021. Vyplývá to ze Studie developerských společností zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s KPMG. (zdroj: CEEC Research)
Naplňuje se optimistická prognóza o dalším růstu stavebního segmentu v roce 2019? Jaké jsou výhledy vlády a ředitelů stavebních společností na další období? A jak si stojí navyšování hodnoty veřejných zakázek?
První Istav Talks roku 2019 jsou tu!
Rozhovor nám poskytl pan Mgr. Martin Tesař z projekční kanceláře P4B a odpovídal nám na otázky využití materiálů pro stavbu a spolupráce s obchodním zastoupením výrobců.
Další Istav Talks jsou tu!
Jaké změny vnímá Ing. Ladislav Odstrčilík z projekční kanceláře Enelo, v oblasti výstavby pasivních a nízkoenergetických domů? Jak se dle něj těmto změnám přizpůsobili výrobci stavebních materiálů? Jak vnímá spolupráci s obchodním zastoupením výrobců stavebních materiálů a co by jim doporučil?
Rozhovor je také dostupný na našem Istav Youtube kanále
Praha, 23. listopadu – Počet veřejných projektových zakázek zadaných v roce 2018 konkrétním dodavatelům je dostatečný pro polovinu ředitelů projektových kanceláří, stejný názor pak mají také na jejich hodnotu. Rozhodování o podání nabídky na vypsanou veřejnou zakázku ovlivňuje především dobrá zkušenost se zadavatelem a její realizace v okolí působnosti dané firmy. Nejmenší zájem mají projektanti naopak o zakázky soutěžené na nejnižší cenu. Výběrových řízení na veřejné zakázky se účastní dvě třetiny projektantů, jejich úspěšnost se přitom pohybuje na úrovni 35 procent. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2018, zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se Skupinou Saint-Gobain.
Představujeme Vám Istav Talks!
Jejich posláním je předávat informace ze stavebního trhu od těch nejpovolanějších subjektů. V prvním Istav Talku jsme se zaměřili na projekční kanceláře, které jsou stěžejními pro výběr materiálů pro stavbu. Popovídali jsme si s Tomášem Mračkem z kladenské Miloty, která projektuje soukromé i veřejné stavby od roku 1993. Rozhovor je také dostupný na našem Youtube.
Sezóna veletrhů je započata! Co vše nám veletrh může přinést a jak se postavit k jeho cílům? Co očekávat a co naopak neočekávat? Patří k veletrhu obchod jako takový? Na tyto otázky jsme se pokusili odpovědět v následujícím článku.
Co Vše obnáší získání kvalitních kontaktů a zakázek? Zda je to vůbec v dnešní době možné, se dozvíte v rozhovoru s
Mgr. Miroslavou Šindelářovou, která je research manager ve společnosti Istav Media s.r.o. a toto téma je jejím denním chlebem.
Víte, čím se bude chtít zabývat česká vláda v oblasti stavebnictví? My to víme. A co víme, rádi vám sdělíme. Z návrhu Programového prohlášení vlády České republiky uvádíme všechny části, které budou mít dopady do oblasti stavebnictví. Přijetí Programového prohlášení je podmíněno sestavením nové vlády a vyjádřením důvěry parlamentu. Takže uvidíme, jak to všechno dopadne.
Každá stavba potřebuje nejen např. projektanta nebo generálního dodavatele, ale i řadu dalších realizátorů, tedy dodavatelů stavebních materiálů, činností a prací. Jak ale zjistit, že konkrétní stavební záměr potřebuje dodavatele právě vašeho zaměření? Samozřejmě i v tomto případě pomůže ISTAV. I takové informace je totiž v naší databázi stavebních záměrů ISTAV Xplorer možné jednoduše najít.
Společnost CEEC Research zveřejnila na základě dat uvedených ve Věstníku veřejných zakázek analýzu veřejných stavebních zakázek za období prvního čtvrtletí letošního roku. Ve zkratce je možné říci, že v prvním kvartále roku 2018 investiční objemy stavebních zakázek vyhlašovaných veřejnými investory meziročně vzrostly. Přičemž ale celkové počty soutěží / zakázek naopak oproti předchozímu roku poklesly. Jaká jsou tedy konkrétní čísla?
Český stavební trh je, co se týče finančních objemů staveb, velice široký. Vlastně se dá říci, že je komplexní v celém svém rozsahu. Proto se dodavatelé stavebních činností nebo stavebních materiálů často zaměřují pouze na stavební záměry spadající do některých jim z určitých důvodů vyhovujících objemových kategorií. V databázi ISTAV mohou uživatelé jednoduše sledovat jen ty kategorie, které jsou pro ně stěžejní, a zbytečně se tak nemusejí zabývat pro ně méně zajímavými či zcela nezajímavými stavebními záměry.
Co se týče typů staveb (tedy např. rodinné domy, infrastruktura, výrobní areály, nemocnice apod.), samozřejmě informujeme v databázi ISTAV o všech. Nicméně produkcí některých typů staveb je více a jiných méně. Nehledejme v tom však nic zvláštního – množství našich produkcí pouze kopíruje situaci ve stavebním sektoru.
V letošním roce probíhá již dvacátý šestý ročník prestižní soutěže STAVBA ROKU. Přihlásit svoji stavbu může v podstatě každý investor, architekt, projektant, dodavatel nebo uživatel. A to bez ohledu na její velikost, typologii nebo účel. Pokud zvažujete přihlásit své stavební dílo do soutěže, vězte, že uzávěrka přihlášek je 1. června.
Nejen prací živ jest člověk. Nebo jinak řečeno – kdo se rád po práci nepobaví? Pro zaměstnance Istavu jsou již určitou tradicí pravidelné Bowling Party. Ta poslední proběhla 22. března na bowlingových drahách Světa Zábavy v Galerii Butovice.
Občas slýcháváme: „ISTAV znám, viděl jsem jej (používal) před čtyřmi roky. Vím přesně, o co jde.“ Nic ve zlém, nicméně pokud jste naši databázi ISTAV viděli naposledy před čtyřmi (či třemi, dvěma) roky, neznáte ji. ISTAV není nic strnulého, neměnného. Pracujeme na vývoji databáze, přicházíme s novými funkcemi, přinášíme stále detailnější informace o stavebních projektech. Uživatelé tak mohou jednodušeji a efektivněji vyhledávat projekty, najít vhodného projektanta či generálního dodavatele apod.
Možná ještě nevíte, že od 1. ledna letošního roku platí pro zadávání veřejných zakázek nové finanční limity. Děje se tak v souvislosti s novelou nařízení vlády č. 172/2016 Sb. Ale nemusíte se začít po textu novely shánět. My jsme ji prostudovali a ty nejdůležitější údaje přehledně uvádíme v následujícím článku.
Obecné nařízení EU o ochraně osobních údajů, tedy GDPR (General Data Protection Regulation), je v podstatě za dveřmi. Začne platit 25. května 2018. Intenzivně a zodpovědně se na ně připravujeme a rádi konstatujeme, že naše úsilí přináší úspěch v podobě připravenosti databáze ISTAV na podmínky GDPR.
Dokument „Statistiky produktů za rok 2017“ shrnuje jak celkové, tak i dílčí přehledy produkce stavebních projektů registrovaných v naší databázi ISTAV. Velice pozitivnímu meziročnímu nárůstu produkce jako takové jsme se již věnovali dříve. Dnes nás bude zajímat, jakými počty a procentuálními podíly se na celkovém výsledku produkce účastní jednotlivé skupiny typů projektů.
Podívali jsme se na výsledky našeho Research oddělení za loňský rok. A je třeba říci, že kolegyně a kolegové, kteří získávají informace o nových stavebních záměrech a aktualizují údaje u již běžících projektů, si vedli více než dobře. Při srovnání s rokem 2016 totiž vidíme navýšení produkce v jednotlivých oblastech řádově až o desítky procent.
Novela stavebního zákona č. 225/2017 Sb. se snaží zjednodušit proces povolování staveb. Podívejme se společně, ve kterých bodech konkrétně.
Jednou ze stěžejních vlastností databáze stavebních projektů ISTAV je aktuálnost zaznamenaných údajů. K získávání informací o projektech využíváme mnoho veřejných i neveřejných zdrojů. Důležitým kanálem, jehož prostřednictvím udržujeme údaje v databázi aktuální, je průběžná telefonická aktualizace.
Jelikož sledujeme dění v prostředí stavebnictví komplexně, můžeme informovat i investory o novinkách, které mohou ovlivnit jejich činnost.
Ptáte se často. A my odpovídáme rádi. Z došlých e-mailů i telefonátů, a vlastně i z osobních setkání jsme udělali průřez a sepisujeme témata, která vás na naší stavební databázi zajímají.
Těch důvodů je zřejmě víc, ale dnes jde o tuhle „svatou trojici“. Dost totiž pomáhá obchodním zástupcům firem, kteří aktivně monitorují a shánějí zakázky ve stavebnictví.
Slovenská databáze stavebních příležitostí jen kvete. Našim kolegům, kteří pečují o databázi ISTAV, a provádějí její aktualizaci, se prostě daří. Velmi významné je třeba navýšení žádaných a těžce dostupných kontaktů.
NAVYŠUJEME POČTY PROJEKTŮ PRODUKOVANÝCH DO STAVEBNÍ DATABÁZE ISTAV
Snad nebudeme znít nabubřele, ale daří se to dobře. Svědčí o tom i výsledky třetího kvartálu roku 2017. Tak se pojďte podívat.
Jak je možné, že máme databázi pořád aktuální?
Jednou za čas dostaneme takovou otázku. Jak vlastně probíhá aktualizace informací v databázi ISTAV? Nehledejte za tím žádná kouzla, máme prostě dobré lidi a taky hromadu zkušeností. To je základ kvalitní stavební databáze.
Vždycky nás potěší, když můžeme informovat o něčem, co naše klienty a čtenáře blogu v souvislosti se stavební databází možná ani nenapadne. A překvapíme je. Víte třeba, že zrovna ISTAV vám může být dobrým pomocníkem v cílené reklamě?
Pokud se aktivně pohybujete ve stavebnictví, tak to asi znáte. Někdy je to pořádná džungle a konkurence je jako dravá zvěř. Udržet s ní krok a mít informace o plánovaných stavbách dřív než ona, to je vlastně ta největší kořist…
Ze života zákazníka 2. díl
V prvním díle naší blogové rubriky Ze života zákazníka jsme přinesli zprávy o tom, jak náš klient hned po měsíci užívání databáze ISTAV získal zakázky za statisíce korun. Tenhle článek byl u čtenářů velmi populární. A tak na nic nečekáme a co to jde, přinášíme další zákaznické reference.
Že díky ISTAVU můžete docela dobře získat novou zakázku ve stavebnictví, to je docela jasná věc. Takže v dnešním článku bychom vám rádi představili další výhody, které nejsou na první pohled tak docela vidět, o to větší však mají význam v pracovním životě našich klientů.
V posledních týdnech naši klienti určitě zaznamenali, že se v jejich aplikaci něco málo odehrálo. Standardně se snažíme o to, abychom přinášeli maximálně kvalitní informace, co se projektů týká. Ruku v ruce s tím jdou však i úpravy samotné aplikace, s níž uživatelé pracují. Některé poměrně hodně ulehčují a zrychlují práci. Byla by škoda nic vám neříct.
Osobně si myslíme, že každá změna v naší databázi, resp. aplikaci, která je pro naše zákazníky přínosná a užitečná, má mít své místo na blogu. O všem, co ulehčuje práci, dáváme s radostí vědět. Jako u téhle novinky.
Do nadpisu jsme použili úryvek jednoho komentáře z internetové diskuze. Je sice už staršího data, ale to neznamená, že mu nechceme věnovat pozornost. Proto vám dnes polopatě vysvětlíme, jak to s tou naší stavební databází je.
Naposledy nám to tady na blogu osvěžila naše milá kolegyně Ráďa Růžičková, se kterou jsme vám přinesli rozhovor. Dnes nás čeká zase jiné téma. Rádi se s vámi podělíme o naše meziroční čísla. Ta jsou důležitá nejen pro nás, ale hlavně pro našeho zákazníka…
To jsou hezká slova, kterými nás před pár dny potěšila objektová manažerka našeho klienta, předního výrobce stavební chemie u nás i na Slovensku. To jsou slova, která chce slyšet na adresu své práce každý.
ISTAV není jenom o databázi jako takové. ISTAV je především o lidech, kteří ji plní daty a snaží se o přesné a včasné aktualizace. A tak jsme rádi, že vám na našem blogu můžeme představit jednu z nich. Na minirozhovor kývla naše milá Ráďa Růžičková, research specialist pro velké projekty CZ.
Okurková sezona? Nic, co by se nás týkalo
Léto je všeobecně časem, kdy je tak nějak míň práce.Všechno a všichni se automaticky přepnou do režimu RELAX. Aby také ne. Dovolená se skloňuje ve všech pádech. I my v ISTAVU si samozřejmě průběžně užíváme zaslouženého letního volna, nicméně nezapomínáme na jednu důležitou věc. Že červenec a srpen jsou měsíce, kdy se horečnatě staví. Rekonstruuje, opravuje a upravuje. A tak máme pořád co dělat. My okurkovou sezonu prostě neznáme.
To je častá otázka těch, kdo naši databázi znají z doslechu, nebo vážně uvažují o její koupi. Ta otázka je dost logická a odpověď na ni dost snadná. Jasně, že jsou. To bychom vám přece neudělali. Vždyť výstavby rodinných domů jsou neodmyslitelnou stálicí stavebního sektoru.
Zvlášť když jde o zakázky v miliardách a vy o nich víte
Pojďme rovnou k jádru věci. Necelých 7 miliard korun, konkrétně 6, 86 miliardy, to je celková hodnota projektových zakázek, které byly jen za první čtyři měsíce letošního roku zadány konkrétním dodavatelům. Určitě se také sluší říci, že tohle číslo je už teď větší, než objem ukončených výběrových řízení v celém minulém roce dohromady.
Není to vůbec dávno, co jsme si položili otázku: je ISTAV Xplorer hotový produkt? Pohledem uživatele by se dalo říci, že ano. Že je takříkajíc dozlatova. Najdete v něm všechno, co od databáze stavebních příležitostí čekáte. Ale když hledáme odpověď z pozice lídra ve zjišťování plánovaných staveb, říkáme, že zdaleka ne. Pořád ještě pečeme a přidáváme další přísady. A to je dobře.
A všude kolem moře stavebních příležitostí
56 276. To je úctyhodné číslo, co znamená jediné. Celkový počet stavebních projektů, které databáze ISTAV přinesla svým uživatelům jen za rok 2016. ISTAV je totiž online služba, ve které mohou výrobci stavebních materiálů, stavební firmy a jiné subjekty brázdící vody stavebnictví, lovit opravdu kapitální úlovky: nové zakázky.
Přesně tak. Není informace jako informace. A to je alfa omega naší činnosti i smysl naší práce. To je to, čím se databáze ISTAV liší od těch jiných. Informace o plánovaných stavebních projektech telefonicky ověřujeme, abychom našim klientům podávali na stůl opravdu čerstvé a pravdivé kousky.
Vlastně ještě o dost víc
O online databázích může všeobecně panovat mylná představa, že se do nich nasypou nějaká ta data a je hotovo. My bychom vás rádi vyvedli z omylu a představili vám, jak funguje aktualizace pozemních staveb v databázi ISTAV.
První měsíc a hned zakázky za statisíce
Když jsme plánovali, o čem bude dnešní článek, předběhl nás někdo jiný. Náš spokojený zákazník.