Istav Talks s Milotou Kladno

Blog

Představujeme Vám Istav Talks!

Jejich posláním je předávat informace ze stavebního trhu od těch nejpovolanějších subjektů. V prvním Istav Talku jsme se zaměřili na projekční kanceláře, které jsou stěžejními pro výběr materiálů pro stavbu. Popovídali jsme si s Tomášem Mračkem z kladenské Miloty, která projektuje soukromé i veřejné stavby od roku 1993. Rozhovor je také dostupný na našem Youtube.

Tomáši, proč je tady Milota?

Projekční kancelář Milota Kladno vznikla před nějakými 25 lety. V tomto regionu tehdy nebyla žádná větší projekční kancelář, všichni dělali většinou na sebe a nebyli schopni svou strukturou obsáhnout větší zakázky. A to můžeme říci, že tenkrát stačila zakázka jako bytový dům, kdy už na to jeden člověk nestačil. Lidi se tedy začali sdružovat. Mé nadřízené napadlo založit kancelář trochu strukturovanějšího ražení, s vizí a zázemím pro investory. To, že byla na Kladně kancelář, která je podobná těm pražským, mě přesvědčilo zde zůstat.

Kdo rozhoduje o tom, jaké materiály budou využity a proč?

Záleží na zakázce jako takové, na typu objektu. Samozřejmě vycházíme ze stavebního a architektonického hlediska, s první ideou přichází projektant. Ale posledních letech se často stává, že investor má vlastní vizi. Po prozkoumání projektu mu ji někdy musíme rozmluvit, ale pokud se držíme původního zadání, hledáme materiály s danými vlastnostmi a pak musíme třeba i zdůvodnit, proč je měníme. Veřejnost se v tomto oboru neorientuje tak snadno, investoři jsou často z ekonomické sféry a nemají v tom úplný přehled. Proto tady pro ně máme být…

Jsou rozdíly, pokud se jedná o státní nebo veřejnou zakázku?

Veřejné zakázky často využívají dotační programy, z nichž pro nás vystupují určité požadavky na typ materiálů. Ne konkrétní materiály, ale dané vlastnosti. Požadavky jsou tedy specifičtější nebo už nás někam směřují. U soukromých zakázek je to na nás.

Každoročně se na trhu objeví spousta nových stavebních materiálů. Jak se v nabídce orientujete?

Často je hledáme na internetu a webových stránkách, firmy dnes už mají servis pro projektanty daleko, daleko lepší. Kromě toho máme užší spektrum dodavatelů, se kterými se známe více a jsme v kontaktu. Můžeme se pak spolehnout na podporu online pomocníkem nebo klasickými technickými listy, montážními návody.

Tomáši, co by vám pomohlo v tom, aby byl výběr materiálů pro vás jednodušší?

Dnes už jsem spokojený, ale samozřejmě vidím, že přístup firem je stále ještě více tažený k prodeji než k samotnému řešení. Někdy nám nabízejí materiály, které ještě nemají certifikát. Mělo by to být řešené tak, aby se projektant mohl na materiály spolehnout a měl k tomu vše, co potřebuje, včetně přípravy pro technické řešení.

Celý rozhovor si můžete také poslechnout na našem Youtube Istavu.

Istav Media, s.r.o.
22.10.2018

Chcete více informací?

Zadejte své údaje a rádi se vám ozveme do následujícího pracovního dne.

Podporujeme: